WŁODZIMIERZ HEREJ SP6EQZ (ex. SP9EQZ)

 

Włodzimierz Herej SP6EQZ urodził się 2.06.1951 r. w Wojkowicach w Zagłębiu Śląsko - Dąbrowskim. Włodek urodził się na skraju jury Krakowsko - Częstochowskiej, w pagórkowatym terenie, gdzie od najmłodszych lat jeździł na sankach, łyżwach i długich drewnianych nartach z rzemiennymi wiązaniami odziedziczonych po starszym bracie.

W latach 1958-1965 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach. Pod koniec nauki w tej szkole zaczął się interesować techniką. Był stałym czytelnikiem pisma Horyzonty Techniki dla Dzieci oraz Młody Technik. Wtenczas też w rodzinnym domu Włodka nie było radioodbiornika a tym bardziej telewizora. Jedynym źródłem informacji - kontaktu ze światem był tzw. „kołchoźnik”.

Marzył o zbudowaniu radioodbiornika z awaryjnym zasilaniem. Mając 10 lat zbudował pierwszy odbiornik detektorowy, w którym diodę zastępowały: żyletka i grafit z ołówka.

Czytaj więcej: WŁODZIMIERZ HEREJ SP6EQZ (ex. SP9EQZ)

JANUSZ ANDRZEJ DOBROWOLSKI SP5AMN

Janusz Andrzej Dobrowolski  SP5AMN urodził się 6 maja 1942 r. w Rzeszowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1955 r. kontynuował edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie. W roku 1957 ukończył kurs operatorów radiostacji prowadzony przez Klub Ligi Przyjaciół Żołnierza w Rzeszowie. Egzamin końcowy z telegrafii na tym kursie prowadził Marian Gawlikowski SP8AG. Pod koniec lat sześćdziesiątych minionego wieku Janusz był   bardzo aktywnym operatorem radiostacji klubowej SP8KAV w Rzeszowie. Jego Kolegami, w tamtym czasie, byli Leszek Steczkowski SP8YA oraz Karol Cierpiał SP8YQ/SP5YQ.

W 1959 r. rozpoczął studia na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów, w 1961 r., uzyskał licencję kat. pierwszej ze znakiem SP5AMN. Jego radiostacja mieściła się W Domu Akademickim Politechniki Warszawskiej przy ul. Ks. Janusza 39 na Kole w Warszawie.

Czytaj więcej: JANUSZ ANDRZEJ DOBROWOLSKI SP5AMN

WIESŁAW DYDUCH SP1EG ex. SP1EYG

Wiesław Dyduch   SP2BLC  urodził się 20.02.1949 r. w Szczecinie. W latach 1956 - 1963 uczęszczał do szkoły podstawowej w Szczecinie Dąbiu. W 1966 r. rozpoczął naukę w Technikum Przemysłowo - Pedagogicznym w Wrocławiu przy ulicy Gen. Józefa Hauke - Bosaka 21.

Tam zainteresował się językiem Esperanto. Przy Polskim Związku Esperantystów aktywnie działał Esperancki Klub Krótkofalowców SP6PAM, który prowadził Reiner obecnie SQ6R. Radiostacja SP6PAM/6 pracowała podczas Międzynarodowych Wczasów dla Esperantystów w Międzygórzu. W tym spotkaniu uczestniczyli krótkofalowcy z całego świata. Tam powstała fascynacja Wiesława krótkofalarstwem. Został członkiem Esperanckiego Klubu Krótkofalowców SP6PAM. 

Czytaj więcej: WIESŁAW DYDUCH SP1EG ex. SP1EYG

CZESŁAW ŁUGOWSKI SP8JM ex.SP1JM (1933 – 1998)

Czesław Ługowski SP8JM urodził się 14.04.1933 r. w Kraszewicach (obecnie gmina wiejska, powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie). Po wojnie rodzina Czesława przeniosła się do Białej Podlaskiej woj. lubelskie. Tam Czesław ukończył w 1952 r. szkołę zawodową. Po ukończeniu szkoły wyjechał do Nowogardu w woj. szczecińskim podejmując pracę w zakładach handlowych. W 1953 r. został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą pełnił w jednostkach wojsk łączności radiowej. Po wyjściu z wojska w1955 r. kontynuował pracę w zakładach handlowych. Zarażony w wojsku bakcylem łączności radiowych wstąpił do Radioklubu Ligi Przyjaciół Żołnierza SP1KBT przy CZRiT w Szczecinie. W kwietniu 1956 r. otrzymał pierwsze zezwolenie nr. 338 ze znakiem SP1JM na adres Nowogard ul. Sienkiewicza 24. Kolejne zezwolenie kat. III (moc 60 W) wystawione było z datą 15.10.1960 r. Na skonstruowanym przez siebie sprzęcie podjął aktywną działalność eterową. Czego dowodem były uzyskane przez niego dyplomy DLD, SOP.

Czytaj więcej: CZESŁAW ŁUGOWSKI SP8JM ex.SP1JM (1933 – 1998)

SŁAWOMIR JÓZEF DELIMATA SP7FGP (1948 – 2022)

Sławomir Delimata SP7FGP urodził się 29.04.1948 r. w Tarnobrzegu. Do szkoły podstawowej uczęszczał w latach 1955 – 1962. Z radioamatorstwem spotkał się za pośrednictwem pisma „Horyzonty Techniki dla Dzieci”. Szczególnie zainteresował się cyklem „Radio klocki”. Podczas odwiedzin rodziny otrzymał radioodbiornik wyposażony w detektor kryształkowy „Detefon”. Po zakupie anteny i uziemienia uruchomił swój pierwszy kącik radiowy. Naukę kontynuował w Technikum Chemicznym w Chorzowie. Podczas wakacji trafił do Radio Klubu LOK SP8KAQ w Tarnobrzegu, gdzie nabył odbiornik bateryjny „Juhas”. Po wakacjach odbiornik pojechał ze Sławkiem do Chorzowa, gdzie w wolnych chwilach na nim słuchał krótkofalowców emisją AM w paśmie 40 m.

Szkołę średnią ukończył w 1967 r. uzyskując tytuł technika chemika. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu.

Czytaj więcej: SŁAWOMIR JÓZEF DELIMATA SP7FGP (1948 – 2022)

ZYGMUNT SELIGA SP5AYY

Zygmunt Seliga SP5AYY  urodził się 27.04.1944 r. w Warszawie. W czasie okupacji hitlerowskiej Zygmunt, jako małe dziecko, mieszkał wraz z rodziną w Śródmieściu Warszawy przy ul. Piusa XI 58.Po wybuchu Powstania Warszawskiego przebywał razem z matką w Śródmieściu w piwnicach-schronach pod ochroną oddziału powstańczego Batalionu Zaremba-Piorun aż do kapitulacji Powstania. Po upadku Powstania Warszawskiego wraz z innymi mieszkańcami stolicy, matka wraz z małym Zygmuntem, opuścili Warszawę przez niemiecki obóz przejściowy w Pruszkowie.

Do 1946 r. przebywali u siostry matki Zygmunta w Koluszkach. W 1945 r. dołączył do nich ojciec, który powrócił z Niemiec, dokąd został wywieziony w czasie okupacji na przymusowe roboty do Hanoweru.

Czytaj więcej: ZYGMUNT SELIGA SP5AYY

JERZY TAMBORSKI SP3EXZ

Jerzy Tamborski SP9EXZ urodził się 17.04.1946 r. w Lesznie. W latach 1953 - 1960 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 5 w Lesznie. Z łącznością pierwszy raz spotkał się na zajęciach Szczepu Specjalnościowego ZHP działającego przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie. Naukę kontynuował w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 1 w Lesznie na kierunku elektrycznym, którą ukończył w 1963 r. W tym samym roku rozpoczął pracę w Zakładzie Energetycznym w Lesznie. W 1966 r. powołany został do odbycia zasadniczej służby wojskowej. 

Rozpoczął od szkoły podoficerskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Tam posiadł znajomość telegrafii. W dniu 13.10.1966 r. uzyskał miano specjalisty łączności. Po okresie szkolenia przeniesiony został do Jednostki Wojskowej nr 1420 w Kotli z przydziałem do pracy na radiostacji R 118.

Czytaj więcej: JERZY TAMBORSKI SP3EXZ