Harcerski Klub Łączności ”Góra” SP3ZFR

Klub powstał z inicjatywy Adama Kowalskiego SP3JIX. Prekursorem do założenia klubu, był pewnie Wojciech Kurpiel – pracownik administracji państwowej w Górze. „Rasowy” krótkofalowiec, konstruktor i społecznik. W 1963 roku uzyskał licencję i znak SP6AUG. Jeszcze w 1967 w spisie krótkofalowców figurował jako Górowianin. Potem przeniósł się do Trzebnicy, a następnie do Ostrołęki. Po latach przerwy, ok. roku 1990 wrócił do swojej pasji pod znakiem SP5TAG. Zmarł 20 listopada 1995. To o nim grupa pasjonatów działających w Domu Kultury w Górze nakręciła film na taśmie 8 mm, dotyczący krótkofalarstwa.

Film był zaprezentowany na festiwalu filmów amatorskich „POL 8” w Polanicy. Jednym z twórców filmu był właśnie późniejszy założyciel klubu – Adam Kowalski SP3JIX. Wojciech  SP5AUG „zaraził” go krótkofalarstwem, co okazało się być „nieuleczalne”.

Harcerski Klub Łączności „Góra” SP3ZFR powstał w 1976 r. i działał przy Liceum Ogólnokształcącym, przy ul. Szkolnej 1 w Górze.  Podczas zebrania założycielskiego wyłoniony został zarząd w składzie: Przewodniczący - Antoni Kowalski SP3JIX, gospodarz - Andrzej Kasprzak SP3AOO, sekretarz - Jerzy Kozakiewicz i Skarbnik - Krzysztof Czerski SP3CCP. Kolejnym lokum było  pomieszczenie piwniczne w Bloku SM przy ul. Piastów. Podczas  Stanu Wojennego klub był zmuszony do zawieszenia działalności. Na fale eteru powrócił  na początku  roku 1983, po złagodzeniu rygorystycznych przepisów.  Siedzibą klubu była w tym czasie Harcówka przy ul. Staromiejskiej 1, w tzw. wieżyczce. Przy znaczącej pomocy klubu SP3PJH  i komendy Hufca ZHP w Górze, klub wyposażony został w zestaw do odbioru SSTV, który uruchamiał Leszek SP3RNW. Pierwsze łączności w technice emisji SSTV, stacja klubowa nawiązała  w 1988 roku.

 Przewodniczącymi Rady Klubu  kolejno byli: Adam SP3JIX, Eugeniusz SP3JQN. Klub uruchamiał radiostację SP3ZFR/1 na obozach Komendy Hufca ZHP w Wisełce koło Międzyzdrojów. Stacja Klubowa aktywnie uczestniczyła w kilku edycjach „Leszczyńskiego Polnego Dnia” i w dniach aktywności stacji województwa leszczyńskiego. W 1987 r. klub był współorganizatorem LPD.

Członkami klubu byli: SP3AVI ex SP1AVI, SP3AOO, SP3APP, SP3CCP, SP3DOQ, SP3JIX, SP3JQN, SP3NGI, SP3NNJ, SP3NNK, SP3OTM, SP3RNV, SP3RNW, SP3TLV SP3WBB, SP3WYZ, SP3WBM

TNX: SP3JIX, SP3JQN, SP3NGI, SP3TLV,

SP3CUG, SP3HXL