Aktywność SN0KURP

AKTYWNOŚĆ STACJI OKOLICZNOŚCIOWEJ SN0KURP

W dniach 11-19 czerwca 2005 aktywna była stacja amatorska z terenu SKANSENU KURPIOWSKIEGO w Nowogrodzie koło Łomży, używając znaku wywoławczego SN0KURP. Organizatorem tej „miniwyprawy” był nasz kolega, Zbyszek SP2IU. Towarzyszył mu Mundzio-SP2JL. Zaraz po przyjeździe, rozwinięta została antena W3DZZ w bardzo złych warunkach terenowych – teren nieco górzysty. Na szczęście dysponowaliśmy 6-cio metrowym masztem I to pozwoliło nam jakoś się urządzić. Na tym maszcie zainstalowana została też antena UKF.
Te prymitywne warunki antenowe pozwoliły jednak przeprowadzić ponad 900 QSO, głównie na 7 i 3.5 MHz, emisjami SSB i CW. W tym czasie w ogóle nie była możliwa praca na wyższych pasmach, a na 14 MHZ to „z łaski” coś tam udało się wyskrobać. DX-owcy o tym doskonale wiedzieli. Wystarczy powiedzieć, że w zawodach japońskich AA, na 21 MHz zrobiłem „aż” 5 QSO!!


Były kłopoty z odbiorem przez korespondentów 4-ro literowego sufiksu KURP. Albo odbierali tylko KUR i pomijali ostatnią literę K, albo też odbierali SN0KUR/P, a czasami QRP!! Pomagały bardzo wpisy do DX-clustera o naszej pracy. Przy dłuższym „ciągu” na tej samej częstotliwości, dało się wyraźnie odczuć pomoc clustera – od tego momentu już korespondenci czytali a nie tylko odbierali znak stacji SN0KURP! Dziękuję za to HAMS krajowym i zagranicznym.
Korzystaliśmy z gościnności Dyrekcji Skansenu i warunki bytowe były super! Chata jako nasza kwatera, to stary budynek typowo kurpiowski ale w środku wszystko co do życia potrzebne. Łazienka, prysznic, lodówka, kuchenka itd. A do tego w odległości 50m piękna Karczma z tanim i doskonałym jedzeniem. Bardzo dziękujemy całemu personelowi Skansenu za życzliwy stosunek do nas i za wszelką pomoc.
Aktywność stacji amatorskiej z tak atrakcyjnego miejsca, miała kilka zalet. Dla Skansenu to reklama obiektu. Wielu korespondentów nigdy nie słyszało o Skansenie w Nowogrodzie. Mam nadzieję że teraz, w wyniku aktywności stacji SN0KURP, niektórzy z nich odwiedzą to piękne miejsce. Tu jest piękny teren przyrodniczy. Tuż obok Skansenu biegnie rzeka Narew i w pobliżu wpada do niej rzeka Pisa. Jest bardzo dużo zieleni i ptaków.
Ustalony został nowy ZAMEK OLO03, którego fundamenty jeszcze do dziś istnieją. Odkryto go w latach sześćdziesiątych. Powiat Łomża jest trudno osiągalny. Wielu kolegów sobie dorobiło punkty. My mieliśmy piękny wypoczynek, mocno aktywny ale praca na „katarynie”, to też relaks.
Jeżeli naszym korespondentom, choć w małym stopniu przyczyniliśmy się do podniesienia stanu punktowego w POWIATACH lub ZAMKACH, to mamy wielką satysfakcję.
Na UKF mieliśmy tylko Ostrołękę i Przasnysz.
Odwiedziło nas dziesięciu krótkofalowców z Łomży, Grajewa, Ostrołęki, Giżycka, Różana.
Bardzo było nam miło gościć szczególnie tych, z którymi już mieliśmy łączności pod znakiem SN0KURP. Niektóre załączone zdjęcia robiła Basia SQ5BB i Andrzej SP5XSD.
Razem z Mundziem uważamy wyjazd za bardzo udany. Jedynie propagacja na wyższych pasmach nie dopisała.
Dysponuję wykazem wszystkich Skansenów w Polsce i chętnym do podobnych wyjazdów udostępnię. Zachęcam do takich „wypraw”!
Karty QSL już są w przygotowaniu i za dwa tygodnie prawdopodobnie będą sukcesywnie wysyłane via biuro /dla członków PZK/. Pozostali Koledzy jeśli będą chcieli kartę uzyskać, proszę o SASE.

Do usłyszenia za rok!

Vy 73 de

SP2IU Zbyszek