SP6PAZ

Krótki zarys powstania Piastowskiego Klubu
Krótkofalowców SP6PAZ Opole działającego pod
patronatem Wojewódzkiego Domu Kultury w Opolu


Był czerwiec 1967 roku. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Krótkofalowców Opole z okazji jubileuszu 10-lecia działalności (1957-1967) postanowił zorganizować wielką wystawę.
Ponieważ w tym samym terminie odbywał się V Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki ówczesne władze ZOW PZK Opole wykorzystały ten moment na przedstawienie osiągnięć opolskich krótkofalowców oraz działalności klubów. Głównym celem tej wystawy miała być promocja krótkofalarstwa w Opolu i województwie. Był to strzał w przysłowiową dziesiątkę.

Uruchomiono po raz pierwszy stację okolicznościową o znaku wywoławczym SP0FPP. SP0 to tzw. prefiks okolicznościowy dla stacji pracującej ze specjalnej okazji, natomiast litery FPP miały symbolizować w skrócie Festiwal Polskiej Piosenki.
Wystawa przez cały tydzień trwania festiwalu cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta jak i osób, które przyjechały z kraju na KFPP w Opolu. Zorganizowana była w dwóch wojskowych namiotach w centralnym miejscu Placu Wolności nad opolską Młynówką oraz na głównej trasie do amfiteatru przy Odrze.
Wówczas nie byłem jeszcze zrzeszonym nasłuchowcem. Z przeprowadzonego mojego nasłuchu radiowego w pierwszym dniu pracy okolicznościowej radiostacji SP0FPP dowiedziałem się gdzie wystawa jest zlokalizowana. Informację przekazywał krajowym korespondentom młody operator Lesław Słanina SP6CCL z Opola. Radość moja była ogromna, więc następnego dnia odwiedziłem wystawę ze swoim tatą. Przyglądałem się pracy operatorów, co jakiś czas wymieniających się.
Był to mój pierwszy kontakt anonimowy, później bliższy z przyszłymi moimi kolegami – Lesławem Słaniną SP6CCL, Zdzisławem Budziczem SP6CCD obecnie od wielu lat SP9CCD z Nowego Sącza, Wojtkiem Songajło SP6CCJ, Jurkiem Ledwigiem SP6UK Z Dobrzenia Wielkiego, Jankiem Piotrowskim SP6BFR, Andrzejem Dybowskim SP6AOI i paru innymi. Wystawę tę zwiedzałem jeszcze dodatkowo dwa razy już bez asysty ojca.
Mimo, że nie byłem zrzeszonym w PZK praca nasłuchowca nie była mi obca, nasłuchiwałem bowiem już od końca roku 1963 jak pracowali operatorzy głównie z opolskich klubów z pod znaku SP6PJQ działającego przy KW MO w Opolu oraz najaktywniejszej stacji ZW LOK SP6KBR z Opola mieszczącej się na ul. Św. Jacka przy samej Odrze.
W pierwszych dniach września 1967 roku na łamach ówczesnego lokalnego dziennika ,,Trybuna Opolska’’ ukazała się wzmianka, że Wojewódzki Dom Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 8 ogłasza zapisy do nowo powstałej sekcji krótkofalarskiej. Zapisałem się i tak zaczęła się moja długa przygoda z krótkofalarstwem w pełnym tego słowa znaczeniu oraz działalność w Piastowskim Klubie Krótkofalowców SP6PAZ, która trwa do chwili obecnej.
Podczas z jednych przeprowadzek naszego ZOW PZK Opole natknąłem się na grubą zakurzoną, pożółkłą i zniszczoną czasem kopertę. Znajdowało się w niej 21 czarnobiałych fotografii, bardzo dobrze wykonanych właśnie z tej jubileuszowej wystawy z czerwca 1967 roku.
Na zdjęciach tych utrwalony był moment otwarcia wystawy, prawie wszystkich zaproszonych gości, wielu krótkofalowców, nasłuchowców oraz zwiedzających, Były też zdjęcia przedstawiające różnego rodzaju sprzęt w wykonaniu amatorskim przez krótkofalowców z województwa opolskiego, powiększone karty QSL z różnych najciekawszych zakątków świata.
Pamiętną wystawę otwierali wspólnie ówczesny prezes ZOW PZK Opole mgr Czesław Truchanowicz SP6-6095 (przedwojenny krótkofalowiec z Wilna SP1TX – późniejszy SP6TX) oraz Honorowy Przewodniczący Rady Miejskiej Opola i Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Opola Karol Musioł – bardzo zasłużona postać dla naszego miasta z lat 50 i początku lat 60-tych ubiegłego wieku.
Po jakimś czasie wśród dokumentów naszego ZOW PZK, znalazłem też księgę pamiątkową wykonaną z okazji jubileuszu jak i wspomnianej wcześniej wystawy.
W księdze tej znalazłem też jedyny, oryginalny egzemplarz specjalnej ulotki opracowanej przez Andrzeja Dybowskiego SP6AOI podsumowującej dorobek 10 lat opolskich krótkofalowców.
Jeśli chodzi o autora zdjęć sądzę, że mógł nim być fotoreporter z Trybuny Opolskiej Jan Szetner, a wynika to z treści ulotki na pierwszej stronie.
Kolejna cenna informacja odczytana na ulotce dotyczyła opracowania plastycznego wystawy w całości zostało ono wykonane przez uczniów Państwowego Liceum Plastycznego w Opolu. Wracając jeszcze do autora zdjęć – być może jest nim też Henryk Żółtański SP6ALA, który był przez lata pasjonatem fotografowania i przez dwie kadencje piastował we wczesnych latach istnienia ZOW PZK Opole stanowisko prezesa Oddziału.
Z rozmów ze starszymi kolegami krótkofalowcami dowiedziałem się również, że opracowanie graficzne okolicznościowej karty QSL SP0FPP zaangażowani byli uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Opolu. Karty zaś drukowane były w jedynej wówczas drukarni działającej na terenie Opola o nazwie ,,Zakłady Graficzne Opolanka’’
Wspomnienia z tej okolicznościowej wystawy (z czerwca 1967) można zobaczyć na stronie naszego obecnego OT-11 PZK Opole, w zakładce pt. ,,Historia opolskiego PZK’’ którą z okazji 90-lecia Polskiego Związku Krótkofalowców, uruchomiliśmy z kolegą Jarosławem Misiakiem SP6OJK. Są tam również inne materiały z dawnych lat dotyczące działalności klubów i krótkofalowców z naszego województwa. Materiał w całości pochodzi z mojego prywatnego archiwum, które co pewien czas uzupełniam dzięki przekazywanym mi przez starszych kolegów lub członków ich rodzin materiałów archiwalnych.


Materiał przesłany na konkurs SP OTC PZK ,,Mój klub” jest tylko małym fragmentem tekstu pochodzącym z mojej drugiej książki pt. ,,Historia Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ 1967 – 2022’’
którą wydałem w lipcu 2023 roku przez Wydawnictwo ALIA-MEDIA www.aliamedia.pl .

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Tu odczytasz dokument pdf zawierający dodatkowe informacje i zdjęcia dotyczące klubu SP6PAZ.